Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Sakin Ol Kutusu

SAKİN OL KUTUSU ETKİNLİĞİ

Öfke Kontrol Etkinliği

Okul Öncesi ve İlköğretim öğrencileri için uygundur.

Sakin Ol Kutusu, öfke kontrol çalışmalarında kullanılan bir etkinliktir. Öfkesini kontrol etmekte güçlük yaşayan çocuklar için eğlenceli bir kutudur. Aslında her çocuğun evinde olması gereken araçlardan biridir.

Bu kutunun içinde çocukları rahatlatıcı aktiviteler yer almaktadır. Derin nefes almayı nefes materyali olan “kurbağa nefesi” ile ya da kese kağıdını şişirme oyunu ile daha keyifli yerine getirecektir. Kutuya koyacağınız oyun hamuru ya da kil çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır.

Etkinlik de silikon yoyoyu, renkli yayı, stres topunu, baloncuğu, ahşap küpleri 10 kez sayması ya da yapması istenir.

Sakinleşme strateji kartlarında ise birçok aktivite önerisi yer almaktadır. Örneğin; sakız çiğne, derin nefes al, müzik dinle, bloklarla oyna, stres topu sık, su iç, kitap oku gibi.

Konuyla ilgili hikâye kitabı okumak da baş etme becerilerini geliştirecektir.

Bu materyalleri kutunun içine koyduktan sonra kutunuza bir isim verebilirsiniz. Bizim ismimiz “Sakin Ol Kutusu” üzerine yazabilirsiniz. Çocuklara öncelikle öfkeli değilken kutuyu tanıtabilirsiniz. Kutuyu inceleyebilir.

“Öfkemiz çok büyüdüğünde bu kutunun içindekileri yapmak onu çok küçültebilir” diyebilirsiniz.

Yaş dönemine göre bir açıklama yapabilirsiniz. Öfkesi ile baş edemediği durumlarda ise:

“Onu dondurmayı başarman için ve kontrol edebilmen için bu aktiviteleri yapabilirsin” diyebilirsiniz. Hatta evde de böyle bir kutu yapmaları için ailelere öneride bulunabilirsiniz. 

 

sakin ol kutusu resmi

 

En Çok Ziyaret Edilen