Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Akran Danışmanlığı Bilgi

akrandanismanlari

Akran danışmanlığı, benzer özellikleri olan insanların birbirlerine bilgi, deneyim, duygusal veya sosyal yardımlar sağlayabileceği anlayışından gelişmiştir. Günümüzde çoğunlukla okullarda, üniversitelerde ve sosyal yardım gruplarında kullanılmaktadır.

 Kişinin yaşadığı yeni ve zorluk çektiği bir durum hakkında onu daha önceden yaşamış olan kişiye danışarak yardım alma mantığına dayanmaktadır. Bu sistemle kişinin yaşadığı durum hakkında biligisi artmakta, çüzüm yollarına ulaşabilmekte ve aldığı destekle daha rahat edebileceği şartlara ulaşabilmektedir.

 Akran danışmanlığının okullarda kullanılmasının başlangıcı 1960lı yıllarda eğitimci ve teorisyen Paulo Freire dayanmaktadır. Ayrıca akran danışmalığı sistemi okula yeni başlayan öğrencilerin daha büyük sınıflardaki öğrencilerle eşleştirerek yeni gelen öğrencilerin okula kısa zamanda uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

 Akran Danışmanları, yaşıtları yardım isteğinde onlara yardımcı olmaya ve sorunlarını çözmeye odaklanırlar. Genel olarak kullanıldığı alanlar; alkol ve madde kullanımı, doğum kontrol, cinsel hastalıklar, işsizlik gibi zorluk yaşanan günlük hayatta rastlanabilecek durumlardır.

 Akran danışmanlığının anahtar ilkeleri saygı duymak, sorumluluk almak ve neyin yararlı olacağına karşılıklı karar vermektir. Psikolojik modele veya diagnostik bir kritere dayanmamaktadır.

 Akran danışmalığındaki ilke karşımızdaki insanının durumuna empatiyle yaklaşmak ve yaşadığı durum hakkındaki duygusal ve psikolojik acıya dair deneyimleri paylaşmaktır. En önemli amaç karşısındaki ile iyi bir etkileşimin iyi bir bağlantının kurulmasıdır. İyi bir ilişki kurulduktan sonra sorunlar hakkında konuşmaya ve karşı tarafa destek olmaya başlamak çok daha yararlı olacaktır.

 Akran danışmanlığının temeli 1939 yılında kurulan ‘Anonim Alkollikler’ (Alcoholics Anonymous) derneğine dayanmaktadır. Buradaki inanılan düşünce, alkol bağımlısı olan kişinin en iyi tedavi yöntemi daha önce aynı sorunu yaşamış kişinin ona yardımda bulunmasıydı. Bu amaç doğrultusunda hareket etmişlerdi. Daha sonrasında akran danışmalığı yaygınlaşarak birçok kurumda ve sorunlarda kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kaynakça:

http://www.ilru.org/html/publications/readings_in_IL/boundaries.html

Shery Mead, David Hilton, Laurie Curtis,"Peer Support: A Theoretical Perspective."

Bozeman, B.; Feeney, M. K. (October 2007)."Toward a useful theory of mentoring: A conceptual analysis and critique".Administration & Society39(6): 719–739.doi:10.1177/0095399707304119.

Mead, S. Peer Support: A Theoretical Perspective.

Teresa Freeman, William Hoikala, Sarah Ingraham, and Richard Schwartz. (1979). Peer Counseling Training PT 011 – Professional Training

 

Sıra No  Adı  Açıklama  Dosya 
1  Akran Danışmanlığı Bilgiler button
 Akran Rehberliği Tanıtım EK-1 button

En Çok Ziyaret Edilen